Du ErEjemplo
![Du Er](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimageproxy.youversionapi.com%2Fhttps%3A%2F%2Fs3.amazonaws.com%2Fyvplans%2F15676%2F1280x720.jpg&w=3840&q=75)
Du er sendt med gode nyheder
Tænk efter
- Gud giver dig situationer, hvor det er naturligt og passende at fortælle andre om din tro på Gud, så de også må lære ham at kende
- Når vi diskuterer med andre, kan vi blive så opsatte på at få ret, at vi glemmer venligheden
- Hvilke spørgsmål om din tro er de vanskeligste at svare på? Hvem kan hjælpe dig med at overveje, hvad du kan svare?
Bøn
Tak, Jesus, fordi du var foreningen af sandhed og kærlighed. Hjælp os til at bevare venligheden, selv når vi er i en svær samtale om dig. Tak at jeg må være med til at fortælle andre om din frelse. Amen.
Escrituras
Acerca de este Plan
![Du Er](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimageproxy.youversionapi.com%2Fhttps%3A%2F%2Fs3.amazonaws.com%2Fyvplans%2F15676%2F1280x720.jpg&w=3840&q=75)
Hvem er jeg - og hvem er Gud? Det er to spørgsmål, som vi vender tilbage til gennem hele livet, og i denne læseplan vil du blive mindet om, hvem Gud fortæller, at du er. Læseplanen er helt enkel: Der er en bibeltekst til hver dag; tre sætninger at tænke over plus et forslag til en kort bøn, du kan bede.
More