- प्रेरितन के काम 14
14
1फिन ऐसो भओ कि इकुनियुम में बे संगै संगै यहूदियन के प्रार्थनाघर में गए, और उन ने ई ढंग से बतकाव करो, कि यहूदियन और यूनानियन दौनऊ में से बिलात लोगन ने भरोसा करो। 2पर जिन यहूदियन ने भरोसा नईं करो, उन ने गैर यहूदियन के मन हां उकसाव, और भाईयन के खिलाफ में कड़ुवाहट पैदा कर दई। 3ई लाने बे उते बिलात दिन लौ रए, और प्रभु पे भरोसा धरत भए, बेखटके परचार करत रए, और प्रभु उन के हाथन से चमत्कार और अचरज के काज करवा के अपनी आसीस के बोलन की गवाही देत रओ। 4पर नगर के लोग में फूट पड़ गई; जीसे कछु तो यहूदियन की कोद, और कछु प्रेरितन की कोद में हो गए। 5पर जब गैर यहूदियन और यहूदियन ने अपने हाकिमन के संग्गै मिलके, उन के संग्गै बुरो बरताव करबे और उनहां पत्थरवाह करबे की कोसिस करी। 6तो बे जौ जानके, लुकाउनिया के लुस्त्रा और दिरबे के नगरन में, और ऐंगर के देस में गदबद दे गए। 7और उते सन्देसो सुनात रए।
8लुस्त्रा में एक मान्स बैठो हतो, जीके गोड़े कमजोर हते: बो जन्म से ही लंगड़ा हतो, और कभऊं नईं निंगो हतो। 9बो पौलुस हां बतकाव करत सुन रओ हतो, पौलुस ने ऊ की कोद घूर के हेरो और जौ जान के कि ऊहां साजो हो जाबे कौ भरोसा आय। 10खूब जोर से कई, अपने गोड़न पे सूदो ठांड़ो हो जा: और ऊ उचक के ठांड़ो भओ और निंगन फिरन लगो। 11पौलुस के ई काज हां हेर के लुकानिया की बोली में लोग चीख के कहन लगे; देवता लोग मान्सन के रूप में हमाए बीच उतर आए हैं। 12बे बरनाबास हां ज्यूस कहन लगे और पौलुस हां हिरमेस, कायसे बो बतकाव करबे में मुखिया हतो। 13ज्यूस कौ मन्दर नगर के सामूं हतो, ऊ को पुजारी बैलन और मालाओं हां फाटक पे ले आओ और ऊ ने भीड़ के संग्गै मिलके बलि हां चढ़ाओ चाहो। 14पर जब प्रेरितन ने यानि पौलुस और बरनावास ने जौ सुनो, तो उन ने अपने उन्ना फाड़े, और भीड़ की कोद जौ चिलियाउत भए लपके; हे भाईया हरौ जौ सब का कर रए आव? 15हम भी तुमाए घांई मान्स आंय, और तुमहां ई लाने सन्देसो सुनात आंय, कि तुम इन बेकार की बातन हां छोड़के जीयत परमेसुर की कोद फिरो, जीने सरग, धरती, समुन्दर और जौन कछु ऊ में आए सबई हां बनाओ। 16ऊ ने बीते जुग में सबरी जातन हां अपनी अपनी गैल पे निंगन दओ। 17फिन भी ऊ ने खुद हां बिना गवाह के नईं छोड़ो; बस बो भलो करत रओ, और तुमहां बरसा और फरबे की ऋतुएं देके, तुमाए मन हां रोटी और खुसी भरत करत रओ। 18जौ कहबे पे भी, उन ने भीड़ हां बिलात मुसकल से रोको, कि उन के लाने बलि न चढ़ाबें।
19पर अन्ताकिया और इकुनियुम से यहूदी आए और भीड़ हां अपनी कोद करके, पौलुस हां पत्थरवाह करो, और ऊहां मरो भओ जानके नगर के बायरें घसीट लै गए। 20पर चेले जब ऊके चारऊं कोद आ ठांड़े भए, तो बो उठो और नगर में गओ और दूसरे दिना बो बरनाबास के संग्गै दिरबे चलो गओ। 21और ऊ नगर में सन्देसो सुनाबे और बिलात चेले बनाबे के पाछें, बे लुस्त्रा इकुनियुम और अन्ताकिया हां लौट आए। 22और चेलन के मन पक्को करत रए कि पक्के बने राबें, जौ कह के हिम्मत बंधात रए; हम हां बिलात दुख पीड़ा उठाके परमेसुर के राज में जाने आय। 23फिन उन ने हरएक मण्डली में सियानन हां ठहराके, उपवास के संग्गै प्रार्थना करी, और उनहां प्रभु के हाथन में सौंप दओ, जी पे उन ने भरोसा करो हतो। 24तब बे पिसिदिया में होत भए पंफूलिया पोंचे। 25फिन पिरगा में सन्देसे सुना के बे अत्तलिया गए। 26उते से बे जहाज से अंताकिया गए, जिते बे परमेसुर की आसीस में, ऊ काज के लाने सौंपे गए जीहां उन ने पूरो करो हतो। 27उते पोंच के उन ने मण्डली हां जमा करो और जौन कछु परमेसुर ने उनके संग्गै करो हतो, ऊहां कह सुनाओ और जौ भी कि कैसे, परमेसुर ने गैर यहूदियन के लाने भरोसे कौ द्वार खोल दओ। 28तब बे चेलन के संग्गै बिलात दिना लौ रए।
Šiuo metu pasirinkta:
- प्रेरितन के काम 14: BHB
Paryškinti
Dalintis
Kopijuoti
![None](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimageproxy.youversionapi.com%2F58%2Fhttps%3A%2F%2Fweb-assets.youversion.com%2Fapp-icons%2Flt.png&w=128&q=75)
Norite, kad paryškinimai būtų įrašyti visuose jūsų įrenginiuose? Prisijunkite arba registruokitės
New Testament books: © 2018 Central India Christian Mission.
Old Testament books: © 2018 Central India Christian Mission and Pioneer Bible Translators