Mateusza 2
2
Reakcja świata na narodziny Jezusa
1 # Łk 2,1‐7 Jezus przyszedł na świat w Betlejem, w Judei, za panowania króla Heroda#Herod Wielki był od 47 r. p.n.e. namiestnikiem Galilei, a od 46 r. p.n.e. również namiestnikiem Syrii i Samarii. Z łaski Rzymu otrzymał on tytuł króla Judei, gdzie panował w latach 39‐4 p.n.e.. Jakiś czas po narodzeniu Jezusa przybyli do Jerozolimy mędrcy#Gr. magoi – l.mn. od magos („mag”, „mędrzec”, „kapłan”). Magami nazywano w Babilonii kapłanów–astrologów zoroastryzmu wywodzących się z rodu Magów, który był częścią perskiego (irańskiego) ludu Medów. Ludzie z tego plemienia pełnili posługi kapłańskie podobnie jak Lewici w Izraelu. Byli oni biegli w naukach o ciałach niebieskich. Ze świętymi pismami żydowskimi mogli się zetknąć, kiedy Izrael przebywał w niewoli babilońskiej. Mimo że ludowa tradycja mówi powszechnie o trzech królach, nie jest to biblijny przekaz, gdyż zgodnie z Pismem nie byli to królowie, a ich liczba oraz imiona nie są nam w ogóle znane. Biblia mówi tylko o trzech darach, jakie oni przywieźli w hołdzie nowo narodzonemu Królowi Żydowskiemu. Ważniejsze jednak w tej narracji jest zrozumienie, iż na ziemską prezentację Króla Wszechświata przybyli wysocy rangą dygnitarze pogańscy, podczas gdy elity polityczno‐religijne Izraela, rzekomo oczekujące Mesjasza, w ogóle nie były na to przygotowane ani tam obecne. ze Wschodu, 2#Lb 24,17; Jr 23,5; Mt 2,9; Ap 22,16którzy rozpytywali:
— Gdzie możemy znaleźć nowo narodzonego Króla Żydowskiego? Przybyliśmy bowiem ze Wschodu, gdzie ujrzeliśmy Jego gwiazdę#Było to jakieś nadzwyczajne zjawisko na nieboskłonie.. Chcielibyśmy złożyć Mu pokłon.
3Gdy słowa te dotarły do króla Heroda, bardzo go wzburzyły, co sprawiło, że strach padł na Jerozolimę#Herod Wielki był okrutnym władcą, który bezwzględnie niszczył wszelką opozycję, a ewentualnych pretendentów do przejęcia tronu zabijał bez żadnego miłosierdzia. Z tego powodu nie zawahał się zamordować swego pierworodnego syna Antypatra (z pierwszej żony Doris). Zabił też jedną ze swoich dziesięciu żon wraz z jej synami, a także jej brata i matkę, którą skazał na śmierć głodową w więzieniu. Nic więc dziwnego, że po usłyszeniu wieści o nowo narodzonym Królu Żydowskim (potencjalnym konkurencie do tronu Heroda) cała Jerozolima zadrżała, oczekując kolejnych krwawych wydarzeń. Ludzie wcale się nie mylili. Taki dramat rozegrał się później w Rama (werset 18), gdzie Herod kazał wyrżnąć wszystkie dzieci, których wiek pasował do wieku zapowiadanego nowego Króla.. 4Tymczasem król zebrał wszystkich arcykapłanów oraz najwybitniejszych uczonych w Piśmie i spytał ich: „Gdzie miałby narodzić się ten król?#Mamy tu do czynienia z niezwykłą grą słów. Zapis grecki mówi: „Gdzie urodził się Chrystus?”. W kulturze żydowskiej nie używano jednak greckiego słowa Chrystus, tylko hebrajskiego Mesjasz, które po polsku znaczy „Namaszczony”. Słowo to używane było w odniesieniu do wyjątkowej osoby, jak król czy prorok. W istocie więc Herod nie pytał o Chrystusa w naszym współczesnym rozumieniu, ale o przyszłego króla, którego postrzegał jako zagrożenie dla swego panowania.”. 5#J 7,42Ci zaś odpowiedzieli:
— W Betlejem, w Judei. Tak bowiem zapowiedział prorok: 6#Mi 5,1‐2A ty, Betlejem, choć jesteś tylko małą wioską w Judzie, z ciebie wyjdzie władca Izraela, który mocą PANA paść będzie swoje stado – lud Izraela#Cytat kompilowany z Mi 5,1‐3..
7Wtedy Herod potajemnie zaprosił mędrców do siebie i po dokładnym wypytaniu ich o czas pojawienia się gwiazdy 8skierował ich do Betlejem, mówiąc:
— Gdy już tam przybędziecie, wypytujcie dokładnie o dziecko! A kiedy je znajdziecie, dajcie mi znać, abym i ja mógł oddać jemu pokłon.
9Po wizycie u króla mędrcy ruszyli dalej za gwiazdą, którą wcześniej wypatrzyli na Wschodzie. Ta jednak zatrzymała się dopiero nad jakimś domem w Nazarecie#Był to dom Józefa w Nazarecie. Wg Łk 2,7 Jezus narodził się w szałasie stajennym lub w grocie o podobnej funkcji, gdzie znajdowały się żłoby dla bydła. Po narodzinach Dziecka małżonkowie powrócili z Nim do domu w Nazarecie, w którym Maria dopełniła poporodowego oczyszczenia (ok. 40‐90 dni). Po tym czasie Jezusa zaniesiono do świątyni w Jerozolimie, gdzie miała zostać złożona za Niego ofiara wykupu. W tym czasie nie był On jeszcze poszukiwany. Dopiero po powrocie Józefa z Marią i Dzieckiem do domu w Nazarecie i po wizycie magów ze Wschodu Józef został ostrzeżony przez anioła., gdzie przebywało Dziecię. 10Gdy to zobaczyli, uradowali się bardzo, a następnie 11weszli tam i ujrzeli Dziecię z Jego matką, Marią. Oddali Mu hołd, padając przed Nim na twarz, a następnie ofiarowali Mu przywiezione skarby: złoto, kadzidło i mirrę. 12#Mt 2,22Do swych domów wrócili inną drogą, gdyż we śnie zostali ostrzeżeni przed Herodem.
13 # Ap 12,6.13‐14 Po ich odejściu posłaniec PANA ukazał się we śnie Józefowi i tak mu rzekł:
— Powstań, weź Dziecko oraz Jego matkę i uciekaj do Egiptu! Tam pozostaniesz do czasu, aż ci powiem, co masz czynić dalej! Herod bowiem niedługo zacznie szukać tego Dziecka, aby Je zabić.
14Józef spakował się i tej samej nocy wyruszył w drogę do Egiptu razem z Dzieckiem i Jego matką. 15#Oz 11,1Tam przebywał aż do śmierci Heroda. W ten sposób zrealizowało się Słowo PANA wypowiedziane przez proroka: Z Egiptu wezwałem mojego Syna#Wyjaśnienie mesjańskiej zapowiedzi z Oz 11,1. W teologii żydowskiej, która odrzuca Chrystusa jako Mesjasza, wspomniany werset interpretuje się mylnie – jako odniesienie do wyjścia Izraela z Egiptu..
16Kiedy Herod zrozumiał, że mędrcy nie dali się zwieść, wpadł w szał i wysłał do Betlejem najemników, aby w mieście i jego okolicy wymordowali wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, zgodnie z tym, czego dowiedział się od mędrców#Najwyraźniej Herod nie był pewien dokładnego wieku nowo narodzonego Króla, dlatego polecił, by wymordowano „na wszelki wypadek” wszystkich chłopców w wieku do 2 lat. Mędrcy też nie znali dokładnej daty narodzin Jezusa. Mogli jedynie oszacować wiek Dziecka na podstawie znaków, jakie zaobserwowali. Do tego należało doliczyć ich długą podróż ze Wschodu.. 17#Jr 31,15Wtedy spełniło się słowo wypowiedziane przez proroka Jeremiasza: 18#Rdz 35,19; Jr 31,15Wielki krzyk usłyszano w Rama#Według Księgi Jeremiasza (Jr 40,1) w miejscowości Rama leżącej 8 km na północ od Jerozolimy znajdował się punkt deportacyjny Izraelitów (głównie rodów Efraima, Manassesa i Beniamina) podczas ich wysyłki do niewoli w Babilonie. W Rama znajdował się również grób Racheli, żony Jakuba, matki patriarchów Józefa i Beniamina., płacz i straszny lament. Tam Rachela#Chodzi o żonę patriarchy Jakuba (Izraela). W taki przenośny sposób Jeremiasz opisał rozpacz narodu po utracie swych synów.opłakuje swe dzieci. Nie można jej ukoić, bo wszystkie je straciła#Por. Jr 31,15..
19Gdy Herod umarł, posłaniec PANA znów we śnie ukazał się Józefowi, który przebywał w Egipcie, 20#Jr 31,15i powiedział:
— Weź Dziecko oraz Jego matkę i wracaj do ziemi Izraela, gdyż już nie żyją ci, którzy nastawali na Jego życie#Nie wiemy dokładnie, jak długo trwał pobyt Józefa, Marii i Jezusa w Egipcie, ale jeśli symboliczny obraz z Ap 12,6 odnieść do tej sytuacji, mogło to być ok. 3,5 roku..
21Józef spakował więc swoją rodzinę i wyruszył do ojczyzny. 22A kiedy dowiedział się, że Judeą rządzi Archelaos#Archelaos był despotycznym tyranem i wielkim okrutnikiem. Z tego powodu w 6 r. n.e. Cezar August odwołał go ze stanowiska etnarchy (rządcy) Judei, Samarii oraz Idumei i zesłał do Galii – krainy leżącej w zachodniej Europie, na obecnych terenach Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii i północno‐zachodniej Italii, którą zamieszkiwały plemiona celtyckie., który odziedziczył tron po swym ojcu Herodzie, bał się tam osiedlić. Wtedy ponownie we śnie otrzymał pouczenie, by wrócić do Galilei. 23#Iz 53,2; Łk 2,39; J 1,45‐46; Dz 4,10; Dz 24,5Gdy już tam dotarł, zamieszkał w mieście zwanym Nazaret. Tak miało się spełnić słowo prorocze, że Mesjasz będzie zwany Nazarejczykiem#W tej zapowiedzi nie jest istotne samo określenie „Nazarejczyk”, ale informacja, że Mesjasz będzie pochodził z Nazaretu. To ważne, gdyż Nazaret był miejscowością o złej reputacji i przedmiotem wielu żartów (por. J 1,46). Ludzie pochodzący z Nazaretu w pojęciu społecznym nie zasługiwali na szacunek i uwagę, lecz na wzgardę. Chrystus również został wzgardzony przez swój naród (por. Ps 22,7‐9 oraz Iz 53). Niektórzy interpretatorzy zwracają uwagę na powinowactwo semantyczne słowa „Nazarejczyk” z hebrajskim słowem natsiyr, które – użyte w Iz 11,1 – tłumaczone jest jako „pień wyrastający z korzenia” (por. Rz 11,16‐17)..
Արդեն Ընտրված.
Mateusza 2: NT NPD
Ընդգծել
Կիսվել
Պատճենել
Ցանկանու՞մ եք պահպանել ձեր նշումները ձեր բոլոր սարքերում: Գրանցվեք կամ մուտք գործեք
Copyright ©️ 2021, 2022, 2023 by Wydawnictwo NPD.